W jakim tempie rosną tuje i jaką wysokość potrafią osiągnąć

Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od wielu czynników. Jest to drzewo o dość szybkim wzroście. W naturze dorasta do wysokości nawet 15 m jednak w uprawie średnio do 2 m. Tuje mają różne odmiany i typy, a co za tym idzie, mają one różny roczny wzrost. Kształt korony można określić jako wąskostożkowy. Ich gałązki są pokryte drobnymi, spłaszczonymi, łuskowatymi igiełkami, co można zauważyć po mniej lub bardziej rozłożystych koronach. Ile rosną tuje na rok, zależy od odmiany i od tego, jak o nie dbamy. Średnio roślina ta rośnie około 25 cm na rok. Wysokość ta jednak może się wahać. Przyrost w ciągu roku może być jeszcze większy i mieścić się w granicach 5-10 cm.  

Jak długo trzeba czekać na piękny, gęsty i wysoki żywopłot z tui ? 

Które tuje rosną najszybciej. Zdecydowanie najszybciej rosnącą odmianą tiu jest Brabant. Osiąga wysokość 3,5 m w ciągu 10 lat. Ma on jednak wąski pokrój, zatem jeżeli chcemy uzyskać gęsty i zwarty żywopłot rośliny należy sadzić co 50-70 cm. Docelowo roślina ta w sprzyjających warunkach może osiągnąć wysokość do 5 m. Regularne jej przycinacie, zapewni nam piękny gęsty żywopłot. Bardzo podobny wzrost po 10 latach osiąga inna odmiana tui zwana Aureospicata. W ciągu tego okresu osiąga wysokość 3-3,4 m. Sadzi się ją w trochę większych odległościach co 80-100 cm z uwagi na to, że jest bardziej rozłożysta. Również zapewni nam gęsty żywopłot i szpalery. 

Jakie jeszcze odmiany tui możemy wykorzystać na żywopłot ?

Jeżeli nie przywiązujemy tak dużej wagi do tego, jak wysokie rosną tuje i czasu, w którym nasz żywopłot osiągnie wymarzoną wysokość, potrzebna na przykład do tego, aby odgrodzić się od sąsiada, możemy wybrać odmianę równie popularną o nazwie Smaragd, który po 10 latach osiąga wysokość 2,5 m przy gęstości sadzenia 50-60 cm. Roślina ta w naturze osiąga wysokość nawet do 5 m. Jest drzewem iglastym o gęstym i kolumnowym pokroju. Wspaniale się sprawdzi na balkonie, tarasie czy ogrodzie zimowym do uprawy w donicy. 

Podobną wysokość 2,5 m po 10 latach osiągają również odmiany o nazwie Columna oraz  Aurescens. Cechują się one nieco węższym pokrojem. Sadzi się je w podobnych odległościach od siebie co 60-70 cm. Aurescens posiada ona bardzo dobrą mrozoodporność, zatem może rosnąć bez żadnych przeszkód na terenie całego kraju. Natomiast Columna polecana jest na wysokie i szczelne żywopłoty. Obie sprawdzą się w przydomowych ogrodach czy parkach do nasadzeń szpalerowych, czy żywopłotowych, jak również do tworzenia barwnych kompozycji.

A co jeżeli nie chcemy tak długo czekać ?

Jeżeli nie chcemy czekać aż 10 lat na to, aby żywopłot z tui osiągnął naszą wymarzoną wysokość, możemy kupić rośliny o wysokości 1,5 m i wyższe, zatem piękny, gęsty i wysoki żywopłot możemy mieć od razu po zakupie. Wystarczy je tylko zasadzić w odpowiednich odległościach. Niezależnie od tego, jak wysoko rosną tuje i jaką odmianę tui wybierzemy, należy pamiętać, że taką wysokość osiągają rośliny uprawiane na żyznym i wilgotnym podłożu, w sprzyjających warunkach. Najlepiej w półcieniu lub w miejscu nasłonecznionym. Posadzone w innych miejscach będą rosły znacznie wolniej. 

Tuje to rośliny bardzo popularne w naszych parkach i ogrodach

Rośliny te cieszą się dużym zainteresowaniem i popularnością wśród dumnych właścicieli ogrodów z uwagi, na ich szeroki zastosowanie i możliwości, jakie dają w architekturze krajobrazu czy ogrodnictwie. To jak długo rosną tuje, zależy tylko od nas. Roślina ta w sprzyjających jej warunkach może osiągnąć wysokość do 5 m w ciągu 20-25 lat. Obejmuje tak naprawdę 5 gatunków zimozielonych iglastych drzew i krzewów, które pochodzą z Azji a dokładniej z Chin, Korei i Japonii, a także z Ameryki Północnej. 

Jakie rodzaje tui możemy zastosować w naszych ogrodach ?

W grę wchodzą 3 odmiany żywotnika, które różnią się od siebie pokrojem korony i tempem wzrostu. To żywotnik olbrzymi (Thuja plicata), żywotnik zachodni (Thuja occidentalis), i żywotnik wschodni (Thuja orientalis). Są to odmiany sadzone w przydomowych ogrodach, ale i zieleni miejskiej. Z uwagi na swoje formy o pokroju drzewiastym, kulistym, kolumnowym, krzaczastym, stożkowatym oraz jajowatym tworzą cudowną przestrzeń w ogrodzie, którą uzupełniają swoją zróżnicowaną formą ulistnienia w kształcie łusek i piękną barwą zmieniającą się podczas pór roku.Pamiętajmy jednak, że od tego jak szybko rosną tuje zależy jakiego nawozu używamy oraz w jakich miejscach są posadzone. Są wiecznie zielone, co dodaje dużego uroku przestrzeni zwłaszcza w zimie. Są uważane za rośliny królewskie, z uwagi na fakt, że już w starożytności wypełniały ogrody i były wykorzystywane do tworzenia barwnych kompozycji. Służyły do tworzenia pięknych i oryginalnych postaci. Więc korzystajmy z piękna tych roślin, otaczając się nimi na co dzień.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.