Trawy doniczkowe – doskonały pomysł na ozdobę balkonu i tarasu

Trawy dekoracyjne to rośliny, które od lat zdobią rabaty w wielu ogrodach. Mnogość odmian oraz piękny wygląd sprawiają, że coraz częściej można zobaczyć je również na balkonach i tarasach. Jak wygląda uprawa traw doniczkowych?

Trawa w doniczce – efektowna ozdoba całoroczna

Trawy ozdobne to byliny, które swoim wyglądem zachwycają przez cały rok. Pierwsze zielone źdźbła pojawiają się w doniczce wiosną, a w lecie następuje ich rozkwit. Okres jesienny to czas, kiedy trawa w doniczce przybiera piękną słomkową barwę i w takiej formie trwa aż do kolejnej wiosny. Istnieją również zimozielone odmiany traw, a więc takie, które kwitną także podczas najzimniejszej pory roku. Najpopularniejsze z nich to kostrzewa popielata oraz turzyca. Trawy ozdobne w przeciwieństwie do większości roślin doniczkowych są odporne na gorące słońce, suszę oraz duże podmuchy wiatru. Obecność wiatru jest wręcz pożądanym zjawiskiem, ponieważ wprawia źdźbła trawy w drgania. Ruszające się kwiatostany stanowią jeszcze piękniejszą ozdobę balkonu.

Jaka trawa do donicy najlepiej sprawdzi się na balkonie?

Trawy ozdobne różnią się między sobą nie tylko kolorem liści i kwiatostanów, ale również wysokością. Myśląc więc o tym, jaka trawa do doniczki najlepiej sprawdzi się na naszym balkonie, należy wziąć pod uwagę także jego wielkość. Jeśli posiadamy mały balkon i byliny będą stanowić główną jego ozdobę, lepszą opcją będzie niewielka trawa do doniczki. Doskonale sprawdzi się na przykład Hakonechloa smukła. Jest to gatunek, który dorasta do około 40 centymetrów wysokości, ma jednak nieco większą średnicę, przez co wygląda bardzo efektownie. Ta piękna bylina posiada złociste liście z zielonymi podłużnymi paskami wzdłuż brzegów. W okresie jesiennym przebarwiają się one na różowo-pomarańczowy kolor, nadając roślinie orientalny charakter. Jaka trawa do donicy sprawdzi się na każdym małym balkonie? Doskonałą opcją, będzie również wspomniana wcześniej kostrzewa popielata. Jest to bardzo niska (maksymalnie 30 centymetrów) oraz łatwa w uprawie trawa. Jej charakterystyczną cechą są sinoniebieskie liście. Bardzo piękną, dorastającą do 50 centymetrów trawą jest imperata cylindryczna. Jej jasnozielone liście w szczycie sezonu zyskują karminową barwę. Na mniejszych balkonach świetnie sprawdzą się również niektóre odmiany rozplenicy japońskiej. Cechą charakterystyczną tej trawy w doniczce są puchate kłosy górujące nad zieloną częścią rośliny.

Wysoka trawa w doniczce – doskonała ozdoba większych przestrzeni

Doskonałą ozdobę większych balkonów oraz przestrzennych tarasów stanowi miskant cukrowy. Roślina posiada piękne, zielone, dekoracyjne liście oraz puszyste kwiatostany. Może dorastać nawet do 2,5 metra wysokości, a jej odporność na mrozy oraz susze sprawia, że często występuje jako trawa w doniczce na tarasach. Dużą popularnością cieszy się również trawa pampasowa. Osiąga ona wysokość od 2 do 3 metrów. Posiada wąskie, sztywne i długie liście, jednak w zachwyt wprawiają przede wszystkim jej puszyste, duże kwiatostany. Trawa pampasowa nie jest odporna na niskie temperatury, wymaga więc odpowiedniej ochrony w zimie. Warto zdecydować się na nią wówczas, kiedy posiadamy pomieszczenie, w którym roślina może być przechowana przez okres największych mrozów. Doskonałą trawą do doniczki jest również rozplenica słoniowa. Ta piękna bylina rośnie niezwykle szybko, a uwagę zwracają jej niemal czarne liście, które dorastają do 90 centymetrów wysokości. Trawą, która często wybierana jest jako parawan dla nisko położonych tarasów, jest trzcinnik ostrokwiatowy. Jest to roślina niezwykle prosta w uprawie i mrozoodporna. Osiąga około 180 centymetrów wysokości, a nad liśćmi szeleszczą puszyste bordowo-brązowe kwiatostany.

Trawa w doniczce – sadzenie i pielęgnacja

Niezależnie od tego, jaką trawę do donicy wybierzemy na nasz balkon, ważne, by zapewnić jej optymalne warunki do rozwoju. Podstawowa sprawa, o którą należy zadbać to donica dobrana odpowiednio do wielkości byliny. Wysokie trawy należy sadzić w ciężkich donicach lub dużych drewnianych skrzyniach, tak by nie przewróciły się podczas większych podmuchów wiatru. Piękno mniejszych odmian można dodatkowo podbić dekoracyjnymi donicami. Warto również tworzyć z nich kompozycje, a podłoże przysypać ozdobnymi kamieniami. Trawa w doniczce bardzo lubi słońce, nie należy więc upychać donic w miejsca zacienione i pozbawione ciepła promieni. Decydując się na uprawę konkretnych odmian traw ozdobnych, warto również dowiedzieć się jaką glebę lubią. Niektóre trawy wolą bowiem mniej, inne bardziej wilgotną ziemię. Odpowiednie stanowisko oraz pielęgnacja sprawią, że trawa w doniczce stanowić będzie piękną, a niekiedy praktyczną ozdobę balkonów i tarasów.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.