Sadzenie drzew iglastych – co warto wiedzieć?

Drzewa iglaste to bardzo popularny typ roślin, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Prezentują się one bardzo atrakcyjnie i są bardzo proste w utrzymaniu. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi sadzenie drzew iglastych.

Kiedy sądzi się drzewa iglaste?

To kiedy się sądzi iglaki jest zależne od tego, czy mowa o roślinach, które hoduje się w doniczce czy wykopuje prosto z gruntu przed sprzedażą. W pierwszym przypadku najlepsze okres na sadzenie to sezon od wiosny do jesieni. Jeśli chodzi o sadzonki wykopywane z ziemi przed sprzedażą, należy wsadzić je do gruntu od połowy kwietnia do pierwszej połowy maja. Wtedy to roślina jeszcze nie zdąży wypuścić zielonych pędów. Ponadto dobrym okresem jest czas od sierpnia do października.

Jeżeli decyduje się na sadzenie drzew z bryłą korzeniową w okresie jesiennym, należy pamiętać o tym, aby nie robić tego w okresie upałów i suszy.

W jaki sposób sadzi się iglaki?

Sadzenie drzew iglastych wiąże się także z przestrzeganiem kilku ważnych kwestii. Przede wszystkim doły, w których będą sadzone drzewka powinien być przynajmniej dwa razy większy od rozmiarów bryły korzeniowej. Przed włożeniem do niego sadzonki należy go do połowy zasypać kompostem zmieszanym z ziemią ogrodową.

Następnie roślinę trzeba zasypać resztkami przygotowanej wcześniej mieszanki. Można także włożyć roślinę do dołu, zasypać ją do połowy ziemią, a później zalać wodą. Kiedy woda wsiąknie można uzupełnić dół ziemią.

Bardzo ważną kwestią dotyczącą sadzenia iglaków jest zachowanie właściwych odległości między drzewkami. W przypadku większych drzew jest to około 3 do 5 metrów. Z kolei jeśli chodzi o krzewy, ta odległość powinna wynosić 1 do 3 metrów. Jest to bardzo ważne ponieważ, kiedy rośliny urosną nie będą się obok siebie mieściły i mogą nie przetrwać.

Dalsza pielęgnacja iglaków

Drzewa i krzywy iglaste są bardzo latwe w pielęgnacji. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku kwestii. Przede wszystkim rośliny tego typu potrzebują czasu na ukorzenienie. Przez ten czas trzeba o nie dbać we właściwy sposób. Jeśli rośliny będą zasadzone w miejscu bardziej nasłonecznionym, należy chronić je przed zbyt dużym promieniowaniem. Można użyć np. specjalną, grubszą siatkę.

Kolejną kwestią jest podparcie drzewek tyczkami, aby zabezpieczyć je przed wiatrem. Ważną kwestią jest także regularne podlewanie. Warto zaznaczyć, że w profesjonalnych szkołach krzewów rośliny tego typu podlewa się przez specjalny system kropelkowy prosto do korzeni. Jednak brak takiej instalacji nie jest problemem. Wystarczy podać wodę obok pnia tak, aby dotarła do korzeni. W przypadku gleby piaszczystej woda może uciekać, aby temu zapobiec warto do okoła pnia wykonać malutki wał np. o wysokości około 20 centymetrów. Powinien być wykonany z ziemi gliniastej.

Drzewka i krzewy należy podlać odrazu po ich zasadzeniu. Jeśli natomiast w trakcie sadzenie dół zalało się go wodą pierwsze podlewanie powinno się odbyć dopiero po około tygodniu. Następnie podlewać należy co około 10 dni, a trochę częściej w okresie bardziej intensywnego wzrostu pędów.

Sadzenie iglaków naokoło posesji

Kolejną ważną kwestią jest sadzenie drzew iglastych na granicy działki. Istnieje kilka z zasad, o których trzeba pamiętać. Ważną kwestią jest dozwolona odległość od płotu sąsiada. Mniejsze krzewy mogą być posadzone 1 metr od płotu sąsiada. Natomiast większe krzewy lub drzewa nie mogą być bliżej niż 2 metry. Jeśli jednak chodzi o posadzenie dużych i bardzo dużych drzew, nie mogą się znaleźć bliżej końca działki niż 3 – 5 metrów.

Powyższe zalecenia to kwestie, które podpowiada zdrowy rozsądek, jednak warto ich przestrzegać, aby nie uszkodzić mienia sąsiada. Planując sadzenie drzew należy wziąć pod jadę to jaki ma być ich finalny rozmiar. Jeśli nie uwzględni się tych rozmiarów na starcie można mieć potem spore problemy, a działka będzie się prezentowała nienajlepiej.

Drzewa i krzewy iglaste świetnie prezentują w każdym ogrodzie. Można je sądzić pojedynczo lub w zwartej grupie tworząc żywopłot. Nie mają ona zbyt dużych wymagać jeśli chodzi o wzrost, dlatego z powodzeniem można je zasadzić w niemal każdym miejscu. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym rośliny będą się lepiej rozwijały i prezentowały. Rośliny iglaste można kupiec w donicach lub wykopane z gruntu przed zasadzeniem. Oba rodzaje różnią się między sobą sposobem sadzenia oraz przede wszystkim czasem, w którym można zasadzić rośliny na działce.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.