Sadzenie drzew owocowych

Drzewa owocowe mogą upiększyć każde miejsce, a posiadanie sadu jest marzeniem chyba każdego zapalonego ogrodnika. Nie ma w tym nic dziwnego, bo walory estetyczne to nie ich jedyna zaleta. Jednak, żeby zająć się hodowlą drzew owocowych w taki sposób, żeby móc cieszyć się plonami ze zdrowych, pięknych roślin, trzeba odpowiednio o nie zadbać. Odpowiednia opieka zaczyna się już od chwili sadzenia, dlatego bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, by wszystko zostało zrobione w najbezpieczniejszy dla drzew sposób.

W jakiej odległości sadzić drzewa owocowe?

Odległość w jakiej należy sadzić drzewa owocowe, zależy w dużej mierze od ich docelowej wielkości. Na ogół przyjmuje się, że duże drzewa, te które silnie rosną, należy sadzić w odległości około 7 metrów od siebie- tak jest na przykład w przypadku popularnych, klasycznych jabłoni czy np. czereśni. Nieco mniejszej odległości między sobą potrzebują np. grusze, wiśnie, morele czy brzoskwinie, zazwyczaj sadzone w odległości 5-6 metrów. Mniejsze, karłowate drzewa owocowe nie potrzebują tak dużych odstępów i można sadzić je 2-3 metry od siebie. Często stosowanym zabiegiem jest sadzenie karłowatych drzewek pomiędzy „zwykłymi”, ponieważ okres ich życia jest krótszy i zanim drzewa wyrosną do takich rozmiarów, by przeszkadzać sobie nawzajem, karłowate najczęściej już obumrą. Przyczyną takiego rozstawienia jest nie tylko rozbudowany system korzeniowy, który nie może na siebie nachodzić, ale również rozpiętość koron drzew, a co za tym idzie dostępność światła. Drzewa nie mogą zostać posadzone zbyt ciasno, ponieważ będą zacieniać się nawzajem, a w dodatku „zabierać” sobie minerały z gleby. Warto więc zachować odpowiedni odstęp, nawet jeśli oznacza to zasadzenie mniejszej ilości drzew- będą zdrowsze i w przyszłości nie będzie trzeba szukać dla nich nowego „lokum”.

Sadzenie drzew owocowych na wiosnę

Wiosna jest jednym z możliwych terminów sadzenia tych drzewek owocowych, które kupuje się z odkrytymi korzeniami. To odpowiedni termin, ponieważ drzewa się w tzw. okresie spoczynku, czyli czasie, kiedy ich metabolizm zostaje zahamowany. O tej porze roku najczęściej sadzi się rośliny ciepłolubne, czy też takie, które są wrażliwe na chłód zimowy. Są to na przykład czereśnie, morele, nektaryny, wiśnie, śliwy czy brzoskwinie. Najoptymalniejszym terminem dla sadzenia drzew owocowych wiosną jest kwiecień, kiedy nie spodziewamy się już przymrozków, a drzewa nadal pozostają w „uśpieniu”.

Sadzenie drzew owocowych jesienią

Przyjmuje się, że jesień jest najlepszym momentem na sadzenie drzew owocowych. Jest tak ponieważ daje to roślinom odpowiednio dużo czasu, do nadejścia wiosny, by mogły zregenerować swój system korzeniowy i w konsekwencji- wczesną wiosną pobierać wodę oraz substancje odżywcze w najkorzystniejszy sposób. Sadzenie drzew owocowych jesienią odbywa się najczęściej od października, do pierwszego przymrozku. Drzewami, które najlepiej radzą sobie z zimowym chłodem i zarazem są najbardziej odporne na przemarznięcie są grusze i jabłonie. Sadownicy cenią sobie to jesienne rozwiązanie również dlatego, że wiąże się ono z oszczędnością czasu- na wiosnę pracy w ogrodzie jest o wiele więcej, więc sadzenie można „załatwić” już wcześniej. Co więcej, zdaniem niektórych specjalistów, w okresie jesiennym łatwiej o zakup zdrowych, silnych sadzonek.

Sadzenie drzew owocowych przy bloku

Jedną z kluczowych kwestii podczas sadzenia drzew owocowych jest wybranie dla nich odpowiedniej lokalizacji. W ujęciu ogólnym, uważa się, że drzewo nie powinno zostać posadzone bliżej niż 6 metrów od zabudowania, ponieważ jego system korzeniowy może uszkodzić fundamenty. Jest to jednak kwestia regulowana również przez prawo. Przepisy mówią jasno- drzewa, w tym i drzewa owocowe nie mogą zostać posadzone bliżej niż 10 metrów od ściany, jeśli znajdują się na niej okna. W przypadku ściany budynku, która okien nie posiada, odległość ta wynosi 5 metrów. Sadzenie drzew owocowych przy bloku nie jest więc zabronione przez przepisy, ale mimo to konieczne może być udzielenie zgody przez spółdzielnię mieszkaniową, jako zarządcy danego terenu- jeśli są właścicielami danego gruntu. Wynika to z tego, że do zasadzenia drzewa niezbędna jest zgoda właściciela danej nieruchomości, a często przydomowe ogródki są jedynie „terenem wspólnym” oddanym do użytku właścicielowi przylegającego mieszkania.

Podsumowując, w sadzenie drzew owocowych warto jest włożyć odrobinę trudu. Jeśli odpowiednio zadba się o rośliny, czy to wybierając odpowiedni czas na sadzenie ich, czy właściwe miejsce, można spodziewać się, że przez długie lata będą cieszyć zarówno swoim wyglądem, jak i plonami.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.