Tuje – najpopularniejsze iglaki. W jakich odstępach sadzić tuje aby osiągnąć pożądany efekt?

Tuje należą do najpopularniejszych iglaków. Ozdabiają zarówno ogrody prywatne, jak również publiczne przestrzenie. Często sadzone są wzdłuż ogrodzeń, tworząc żywopłot, gdzieniegdzie możemy zobaczyć również samotne tuje, stanowiące dodatek do ogólnej kompozycji zieleni w ogrodzie. Bez wątpienia istotną rolę dla ich wyglądu stanowi rodzaj tui oraz sposób ich sadzenia, ale także umiejętność ich rozstawienia. Zaczynając przygodę z tym tematem warto zapoznać się z kilkoma zagadnieniami, o których często zapominamy.

Jakie korzenie mają tuje?

Na początku trochę wiedzy, która na pewno przyda się do odpowiedniego rozplanowania zasadzenia tuj. A mianowicie: jakie korzenie mają tuje? Wydaje się, że tuja nie może mieć długich korzeni, wiele osób sadzi je przecież w donicach. Nie do końca jest to prawdą. Nie można również jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Tuja rozwija swoje korzenie w zależności od jej podłoża. Tak, jak wszystkie rośliny będzie ona poszukiwała wody, a więc system korzeniowy będzie kształtował się pod wpływem żyzności gleby i jej nawodnienia. Zazwyczaj przyjmuje się pewne wartości, dzięki którym możemy wyobrazić sobie nieco możliwości korzeniowe iglaków. Jeśli chodzi o szerokość systemu korzeniowego, zbliżony jest on do średnicy jego korony +10%, natomiast w przypadku głębokości,  każda odmiana ukorzenia się inaczej i zależy to od rodzaju gleby o czym wspomniano powyżej. Z zasady przyjmuje się jednak wartość co najmniej ½ wysokości rośliny.

Jakie tuje na żywopłot? Jakie tuje posadzić przy ogrodzeniu?

Kolejnym, ważnym zagadnieniem jest rodzaj sadzonej tui w zależności od jej przeznaczenia. Zazwyczaj spotyka się tuje przy ogrodzeniach lub tworzące piękne, długie i wysokie żywopłoty. Jakie odmiany nadają się do jego stworzenia? Oto przykłady:

  • tuja szmaragd – jest to najpopularniejsza odmiana, przykuwająca uwagę swoim intensywnym, mocno zielonym, wpadającym w szmaragd kolorem, ma stożkowaty kształt, jest odmianą średniego wzrostu, roczne jej przyrosty wynoszą ok. 30 cm, po 10 latach sięga mniej więcej 2,5 m, dzięki swojemu kształtowi i odpowiedniemu nasadzeniu można dzięki niej stworzyć pełną ścianę;
  • tuja brabant – rośnie szybciej niż tuja szmaragd, ma kolumnowy kształt, roczne przyrosty jej wielkości to ok. 40 cm w ciągu roku, natomiast jej wysokość maksymalna to nawet kilkanaście metrów, warto wiedzieć, że tuja brabant brązowieje w okresie zimowym, dla osiągniecia ładnego, regularnego kształtu żywopłotu wymaga regularnego przycinania;
  • żywotnik olbrzymi – ma nieco inny wygląd niż powyższe tuje, charakteryzuje się bowiem dekoracyjnymi i bardzo sztywnymi łuskami, rośnie znacznie szybciej i szerzej niż wcześniej wymienione odmiany, ale ma również większe wymagania glebowe – potrzebuje bardziej wilgotnej gleby, jest bardzo wrażliwy na mrozy, warto sadzić go w miejscach zacienionych lub osłoniętych, jeśli chodzi o nasłonecznienie, nie jest on wymagający.

Jeśli chodzi o tuje, które chcemy sadzić przy siatkach lub innych ogrodzeniach, tutaj mamy dowolność w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Najważniejsze jest, aby zachować pewien odstęp od ogrodzenia, aby korzenie nie wypchnęły korzeniami jego elementów i go nie uszkodziły. Zazwyczaj stosuje się zasadę, że od ogrodzenia powinno się odsunąć co najmniej 50 cm. Zasady tej nie zawsze trzeba się trzymać np. jeśli chcemy aby rośliny „weszły” na siatkę tworząc wspólnie z nią żywopłot. Najlepiej przedstawić sprzedawcy swój pomysł na zasadzenie, a on na pewno odpowiednio nam poradzi w tej kwestii.

W jakich odstępach sadzić tuje?

Oczywiście odstępy, w jakich należy sadzić tuje zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli chodzi o tuje żywopłotowe, warto wiedzieć, że w pierwszej fazie wzrostu są one wąskie i absolutnie nie należy się tym sugerować. Wraz ze wzrostem tuje się poszerzają. Nie wskazane jest zatem sadzenie ich blisko siebie, ponieważ szybko zaczną „wchodzić” na siebie i nie będziemy mogli w pełni wykorzystać ich potencjału. W przypadku takich tuj, należy zachować odstęp 60-80 cm od siebie. Odmiany olbrzymie można sadzić jeszcze szerzeń tj. do 100 cm. Często przyjmuje się również zasadę, że tuje żywopłotowe sadzimy po 4 sadzonki na 1 m².

Jeśli chodzi o tuje sadzone luźno lub w grupach, należy wybrać odmiany węższe. Idąc na zakupy warto przemyśleć, jaki mają mieć wygląd i zapytać sprzedawcy o poradę. Sadzenie takich tuj tak naprawdę można wykonywać w dowolnych odstępach. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie było to mniej niż 50 cm pomiędzy roślinami.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.