Systemy modułowe dla budownictwa przemysłowego i mocowań instalacji technologicznych

W nowoczesnym budownictwie przemysłowym bardzo ważną funkcję spełniają specjalnie zaprojektowane mocowania dla instalacji technologicznych. Obecnie elementy takich systemów coraz częściej dostępne są w formie wstępnie zmontowanych zestawów, zbudowanych z przyłączy i łączników. Przy ich zastosowaniu można tworzyć zarówno mocowania standardowe, jak i podpory prowadzące. Systemy modułowe są optymalnym rozwiązaniem na etapie montażu lub konserwacji różnych instalacji, ponieważ znacząco przyspieszają oraz ułatwiają prace.

Funkcjonalności systemów modułowych

Z systemami modułowymi można łączyć różne obejmy do mocowania rur – zarówno standardowe dedykowane mocowaniom lekkim i średnio-ciężkim, jak i te projektowane z myślą o montażu rur chłodniczych. Zestawy tego typu są bardzo elastyczne oraz przyczyniają się do łatwiejszego magazynowania elementów, a tym samym niwelują problemy związane z odnalezieniem komponentów niezbędnych do przeprowadzenia montażu instalacji. Wszystko to przekłada się na oszczędność czasu oraz usprawnienie prac. Trafnie dobrana obejma stalowa do rur będzie w stanie utrzymać ciężar rury montowanej do stropu lub ściany budynku, z uwzględnieniem obciążeń układu oraz wydłużalnością przewodów spowodowaną zmianami temperatury. Duże znaczenie ma jednak prawidłowe rozmieszczenie elementów. Obejmy do łączenia rur stalowych i wykonanych z tworzyw sztucznych mogą ograniczać rur poprzeczny i jednocześnie umożliwiać ruch wzdłużny poprzeczny, natomiast stałe punkty podparcia gwarantują instalacji pożądaną stabilność. Takie rozwiązanie podnosi bezpieczeństwo nawet przy dynamicznych zmianach obciążeń mechanicznych oraz termicznych.

Rodzaje elementów mocujących

Bogaty wybór wytrzymałych, stabilnych i bezawaryjnych produktów tego typu posiada w swojej ofercie firma Sikla. W asortymencie dostępne są specjalnie zaprojektowane obejmy metalowe do rur z gumą, która niweluje hałas i drgania. Takie komponenty pozwalają na przygotowanie mocowań zgodnych z normą DIN 4109. Innym rozwiązaniem będzie obejma zaciskowa na rurę wyposażona w warstwę izolacyjną, gwarantującą efektywną ochronę przed kondensacją pary wodnej. Dostępne zestawy modułowe można wykorzystać do montażu rurociągów na podłogach, sufitach czy ścianach, stosowanych w różnego rodzaju instalacjach wewnętrznych. Poszczególne obejmy zaciskowe do rur bardzo dobrze spełniają swoje funkcje, korzystnie wpływając na ich bezawaryjne funkcjonowanie całego systemu. Na uwagę zasługują jednoczęściowe obejmy do łączenia rur stalowych z szybkozłączem do szybkiego i łatwego montażu, a także dwuczęściowe warianty przegubowe z szybkozłączką do mocowania rur powlekanych i niepowlekanych z tworzyw sztucznych oraz wyposażone w szybkozłącze i nakrętkę dwugwintową do montażu rur stalowych, miedzianych oraz dedykowanych przewodzeniu mediów o wysokiej temperaturze. Obejmy ze stali nierdzewnej mogą też posiadać wklejony gumowy profil, co pozwala na wykorzystanie ich w formie przesuwnego łożyska do bezszumowego i gładkiego ślizgu. Aby zlikwidować funkcję przesuwu, wystarczy zdemontować w nich pierścienie przesuwne.

Kompleksowe zastosowanie

Obejmy stalowe do rur dostępne w systemach modułowych można z powodzeniem wykorzystać w instalacjach tryskaczowych, budownictwie ogólnym o wysokich wysmaganiach statycznych czy instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. W tym ostatnim przypadku duże znaczenie ma przeciwdziałanie zjawisku kondensacji pary wodnej. Z tego względu wszystkie obejmy do rur z kwasówki i innych materiałów używane w takich konstrukcjach muszą dysponować warstwą izolacji. Do montażu rur chłodniczych stosowane są elementy ze specjalnymi wkładkami z warstwą pianki elastomerową, umieszczoną na zewnętrznych powierzchniach stykowych. Takie obejmy metalowe do rur posiadają również płaszcz z czarnej folii PVC, co pozwala na uzyskanie dobrego połączenia z izolacją rurociągu, efektywnie zabezpiecza przed tworzeniem się kondensatu, powstawaniem mostków termicznych i jednocześnie spełnia wymagania pod kątem eliminowania przenoszenia dźwięków.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.