Jak samodzielnie zrobić wibrator do betonu?

Jak działa wibrator do betonu?  Wibrator do betonu to urządzenie, które dzięki drganiom, ma za zadanie wymieszanie w taki sposób betonu aby pozbyć się pęcherzyków powietrza i nie dopuścić do rozwarstwienia mieszanki. Wibrator do betonu składa się z silnika elektrycznego, spalinowego bądź pneumatycznego, który napędza do drgań buławę wibratora umieszczoną w zaprawie, przez co powoduje zagęszczenie mieszanki betonowej, w której jest umieszczona sonda wibratora. Wibracje buław wibratora sprawiają, że zaprawa betonowa zagęszcza się poprzez usuwanie z niej pęcherzyków powietrza. Dzięki, w ten sposób otrzymanej, odpowiedniej spójności masy betonowej, posadzka czy spoina łącząca bloczki do budowy ścian jest wytrzymała.

Wibrator do betonu-jak zrobić?

Zastosowanie wibratora, w porównaniu z ręcznym łączeniem masy, zdecydowanie zwiększa wydajność pracy, jednak zakup takiego wibratora, to kwota rzędu od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych. W sytuacji, kiedy potrzebujemy takiego urządzenia sporadycznie, a służyć będzie tylko do użytku domowego, zakup takiego wibratora jest nieopłacalny. W tym przypadku można zrobić domowy wibrator do betonu. Własnoręcznie zrobiony wibrator nie wymaga wielkiego nakładu pracy. Małym kosztem można uzyskać tani wibrator do betonu, który z powodzeniem zastąpi korporacyjny analog i pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do zmontowania domowego wibratora można użyć silnika elektrycznego z różnych posiadanych elektronarzędzi. Odpowiedni będzie np. perforator, wiertło, Bułgarski lub MOTOKOSA. Ważne aby użyty silnik posiadał odpowiednie parametry takie jak; 3000 obrotów/min i możliwość podłączenia do prądu o napięciu 220V. Im wyższa moc wykorzystanego urządzenia, tym wydajność zmontowanego wibratora będzie większa.

Jak zrobić wibrator do betonu na wiertarkę?

W warunkach domowych można utworzyć dwa istniejące rodzaje wibratorów do betonu; głęboki i powierzchniowy. Każdy z nich posiada napęd, który uruchamia wszystkie obrotowe części urządzenia; wał i węzeł wytwarzający wibracje. Wibratory głębokie posiadają elastyczny wałek, który napędza wibrator. Dysza wibracyjna wpuszczona do mieszaniny betonowej rozprowadza przez otwór oscylacje.   Wałek elastyczny można zrobić z np. metalowego pręta, łożysk i rurki stalowej. Samodzielnie można zamontować rodzaj głębokiego wibratora do betonu na wiertarce elektrycznej, z elastycznym wałem, bez żadnej ingerencji w konstrukcję wiertarki. W tym celu należy zmontować końcówkę wibratora z wałem.

Do wykonania wibratora będą potrzebne następujące narzędzia i materiały: mniej więcej 1metr długości pręta stalowego lub kabla o przekroju 1,5cm, spawarki z elektrodami, 2 łożyska rolkowe o średnicy 52mm, pół metrowej rury ze stali nierdzewnej o średnicy 55mm i grubości ścianki 1,5mm, pręt metalowy o długości 0,4m o prostokątnym przekroju, w którym długość większego boku nie będzie większa niż 25mm. Potrzebne będą również: miecze do gwintowania, szlifierki z tarczami tnącymi do metalu, śruby mocujące, rurę gumową o długości 1m i pręt metalowy o długości 20cm i średnicy15mm oraz kawałek blachy o wymiarach 20/20cm i grubości 1,5mm.

Wibrator do betonu-jak zrobić- w pierwszej kolejności należy zamocować wibrującą dyszę roboczą na wiertarce. W tym celu, za pomocą szlifierki, przecinamy okrągły metalowy pręt na dwie równe części, które należy przyspawać po obu stronach do prostokątnego pręta. Następnie po ubraniu z każdej strony łożyska, włożyć do stalowej rury, uciąć okrągły pręt po obu stronach równo z rurą, potem wyciąć z kawałka blachy pokrywę końca głowicy wibratora. W kolejnym kroku należy wykonać spawaną wtyczkę. Wywiercić dwa otwory w końcówkach aby dopasować z wałem- jeden wzdłuż osi obrotu, od środka głębokości na 1,5 cm średnicy, a drugi prostopadle do niego na 7mm o 4mm średnicy. Następnie należy umieścić pręt w gumowej rurce tak, aby powstał luz po 5cm z każdej strony i połączyć wał z wibracją. Należy naprężyć wąż na głowicy i zamocować zacisk. Drugi koniec wału zamontować w elektrycznym uchwycie wiertarki tak, aby obracał się tylko przewód, a wąż był nieruchomy. Można wówczas podłączyć przewód do gniazdka sieci elektrycznej i sprawdzić działanie wibratora. Warto zwrócić uwagę na to, że metalowe części dyszy powinny być wykonane ze stali nierdzewnej aby nie uległy korozji.

Istnieje wiele metod rzemieślniczych na przekształcenie wiertarki elektrycznej w wibrator powierzchniowy. Można także utworzyć wibrator do betonu z perforatora.

Wibrator do ubijania betonowego stworzony w warunkach domowych z perforatora, czy wiertarki elektrycznej jest skuteczną i oszczędną metodą na uzyskanie niewielkim nakładem finansowym dodatkowego użytecznego narzędzia.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.