Pierwsze koszenie trawy – kiedy do niego podejść

Początkowo nowa murawa może wydawać się rzadka, zwłaszcza jeśli jest uprawiana z nasion lub gałązek, ale odpowiednio przygotowany teren szybko staje się dziką plątaniną źdźbeł trawy już po kilku tygodniach. Należy jednak unikać pokusy przycinania trawy, dopóki nie zakorzeni się ona dobrze w glebie. Zbyt wczesne przycięcie trawy często uszkadza siewki i powoduje ich rozległe zamieranie.

Trawniki z siewu

Trawniki z siewu wymagają najdłuższego okresu między zasianiem trawy a jej koszeniem. Kiedy pierwsze koszenie trawy po wysianiu? Ponieważ trzeba poczekać, aż nasiona wykiełkują, nie można kosić trawy przed upływem dwóch miesięcy. Jeśli nasiona zostały posadzone w okresie ich aktywnego wzrostu, po ośmiu tygodniach źdźbła powinny osiągnąć wysokość od 3 do 3,5 cala. Nawet podczas pierwszego koszenia należy jednak ostrożnie stąpać po murawie – nie wolno manewrować kosiarką poprzez szybkie skręty, gdyż można wyrwać siewki z wierzchniej warstwy gleby. Powolne i przemyślane koszenie w dwóch oddzielnych kierunkach ładnie przycina trawę i chroni jej korzenie. Instalacje sodowe i gałązkowe. W przeciwieństwie do nich, darń potrzebuje najkrótszego czasu, aby się zadomowić – można ją kosić po minimum dwóch tygodniach. Jednak ciężkie kosiarki często zagęszczają i uszkadzają wrażliwe sadzonki. Pierwsze koszenie po wysianiu trawy do czterech tygodni pozwala darni mocno przylegać do podłoża i wytrzymać normalne przycinanie trawnika. Instalacja gałązek trwa od trzech do sześciu tygodni, zwłaszcza że muszą one rozprzestrzeniać się poziomo, aby wypełnić pustą przestrzeń w glebie. Aby sprawdzić, czy trawa jest w pełni ukorzeniona, należy pociągnąć za krawędź narożnika instalacji trawnikowej – trawa powinna pozostać ściśle związana z glebą.

Kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie?

Regularne koszenie trawy jest niezbędne, aby ogród wyglądał schludnie i zdrowo. Jednak w miesiącach zimowych koszenie trawnika jest nie tylko trudne, ale także może uszkodzić glebę, jeśli zostanie skoszony w nieodpowiednim czasie. Jeśli ogród jest oszroniony lub ziemia jest miękka, można uszkodzić darń. Dlatego wielu ogrodników wstrzymuje się z koszeniem trawy w najzimniejszych miesiącach roku. Trawa jest jedną z roślin, które zaczynają rosnąć najwcześniej, dlatego aby uniknąć przerośniętego trawnika, warto rozpocząć koszenie raczej wcześniej niż później. Ale kiedy dokładnie należy skosić trawę po zimie? Nie ma dokładnej daty rozpoczęcia koszenia, często zależy to od warunków panujących w ogrodzie i pogody. Pierwsze koszenie trawy na wiosnę rozpoczyna się w marcu, jednak należy zwracać uwagę na wszelkie zmiany pogody. Jeśli ziemia jest zmarznięta lub w ciągu doby ma nastąpić mróz, można uszkodzić glebę podczas koszenia. W kwietniu można zauważyć, że konieczne jest częstsze koszenie, być może co dwa tygodnie lub nawet co 10 dni, jeśli trawnik rośnie szczególnie szybko. W miarę upływu lata, aby zachować schludny ogród, zaleca się zwiększenie częstotliwości koszenia do tygodnia i krótsze koszenie trawy. Jedynym momentem, w którym to się zmieni, jest suchsze niż przeciętnie lato. W takim przypadku można zauważyć, że ogród nie wymaga tyle uwagi i można powrócić do koszenia co dwa tygodnie. W sierpniu i wrześniu częstsze opady deszczu spowodują szybszy wzrost roślin i konieczne może być uruchamianie kosiarki co tydzień. Taka sytuacja trwa do października/listopada, kiedy to, podobnie jak wiosną, zaleca się utrzymywanie trawy na wyższym poziomie i rzadsze koszenie, sprawdzając przy tym prognozę pogody.

Kiedy pierwsze koszenie trawy po siewie?

Nowe trawniki potrzebują czasu, aby ich korzenie się zakorzeniły, zanim będą mogły zostać skoszone po raz pierwszy. W przypadku trawników z siewu może upłynąć do 2 miesięcy, zanim będą one gotowe do koszenia. Darń może być gotowa do koszenia w ciągu 2 do 3 tygodni od posadzenia. Gałązki, stolony i zatyczki wymagają trzech do sześciu tygodni, aby się zadomowić. W przypadku trawników obsianych nasionami, przed koszeniem należy poczekać, aż wszystkie nasiona wykiełkują. W przypadku darni, gałązek, stolonów i korków, przed koszeniem należy upewnić się, że korzenie są mocno osadzone w glebie, aby uniknąć wyrwania nowej darni. Najedź myszką na ilustrację, aby zobaczyć różnicę między zbyt krótkim koszeniem a koszeniem na prawidłowej wysokości. Jak kosić nowy trawnik? Przed rozpoczęciem koszenia upewnij się, że trawnik jest dość suchy, aby nie wyrwać nic z nowej trawy. Zasadniczo przed przystąpieniem do koszenia należy pozostawić trawnik na wysokości około półtora raza większej od zalecanej, tak aby jednorazowo ścinać nie więcej niż jedną trzecią wysokości trawnika. Ustaw ostrze kosiarki na wysokość zalecaną dla danego gatunku trawy. Podczas pierwszego koszenia można pozwolić trawnikowi urosnąć do górnej granicy zalecanego zakresu lub nawet nieco wyżej, aby dać mu więcej czasu na okrzepnięcie, ale należy pamiętać, aby nadal ścinać tylko jedną trzecią wysokości źdźbła. Po kilku dniach należy ponownie skosić trawę na zalecaną wysokość. Regularne koszenie pozwala zachować zdrowy trawnik i uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez skalniak. Pierwsze koszenie trawy po siewie z koszem czy bez? Zalecane jest pierwsze koszenie z koszem.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.